Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 207 071 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

W środku Pirenejów

czwartek, 20 października 2016 22:30

 Między Francją i Hiszpanią, wciśnięta w pirenejskie doliny, otoczona wysokimi górami leży Andora, największe z małych państw Europy. Jej powierzchnie   to 468 km kw.,(to nieco mniej niż powierzchnia Warszawy), a liczba mieszkańców to 78 tys. Stolicą jest Andora la Vella. Państwo jest jedyne w swoim rodzaju, jedyne takie na świecie. To księstwo z dwuwładzą. W XIII wieku kataloński książę z  Urgell scedował prawa do Andory na biskupa Urgell. Drugim współwładcą był wówczas francuski książę Foix z drugiej strony Pirenejów (Andora leży w środku Pirenejów). Obecnie książętami Andory są  - po połowie:  wiceksiążę - prezydent Francji i wiceksiążę - biskup z hiszpańskiej miejscowości La Seu d'Urgell. Od 1993 roku Andora ma konstytucję i jest członkiem ONZ. Językiem urzędowym jest kataloński.

 

DSCN2164.JPG 

Jak widzicie, jest gmach parlamentu, jak tu mówią.

 

Andora nie ma swojej poczty, ale korzysta z usług poczt francuskiej i hiszpańskiej. A znaczki ma swoje:) Chciałam zrobić tatusiowi frajdę i przybić na andorskim znaczku stempel z Andory. Niestety, poczta francuska działa w stolicy jedynie do 13.30, a hiszpańska ledwie godzinę dłużej. Nie zdążyłam. Ale znaczek jest!

Andora jest tłumnie odwiedzana przez obcokrajowców przede wszystkim dlatego, że nie pobiera podatku od towarów (jak w tych sklepach bezcłowych na lotniskach i promach). W małej stolicy, na wąskich uliczkach , między górami, znajdują się sklepy największych  światowych marek odzieżowych i elektronicznych, są sklepy jubilerskie i z wyrobami  skórzanymi, a przede wszystkim z alkoholem i wyrobami tytoniowymi bez akcyzy.  Wszystko "okazyjnie", bo bez podatku, sporo tańsze  niż we Francji, Hiszpanii, czy nawet w Niemczech. A i tak drożej niż w Polsce ;) Sprawdziłam salon Intimissimi. U nas w czasie wyprzedaży jest jeszcze taniej. Nie pojechałam do Andory na zakupy. Chciałam zobaczyć to niezwykłe miejsce. W Andorze- stolicy jest kameralne Stare Miasto, z wąskimi uliczkami tylko dla pieszych, z domkami stłoczonymi pod skałami, z kawiarenkami, fontannami, kwiatami w oknach i na balkonach.

DSCN2173.JPG  

W nowszej części miasta stoi pomnik - duma Andorczyków: Pływający Zegar Salvadora Dali, podarowany miastu przez tego katalońskiego artystę. Za rzeźbą widać drugą dumę miasta -  Pont de Paris, nowoczesny most (mostek) przez małą rzekę, na prawie całej długości  w mieście zabetonowaną (boki i dno wylane betonem). Tam jednak, gdzie zamiast betonu są pierwotne głazy - są ryby! Jak one sobie z tym betonem radzą, czyżby się poza te kamienie nie wypuszczały?  

 DSCN2176.JPG

 

I jeszcze foto DSCN2180.JPG z widokiem na rzekę.

 Księstwo Andory, to przede wszystkim przepiękna dzika przyroda. W Informacji Turystycznej dostałam mapę kraju i informator. W tym malutkim państwie są 3 Parki Narodowe (oczywiście wysokogórskie, ze szczytami przekraczającymi 2700m.npm), jeden z nich wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Jest też specjalny obszar przeznaczony dla osób chcących wypocząć w naturze, ale bez alpinistycznego wyczynu, ze ścieżkami spacerowymi i rowerowymi -  "naturalanda", sa też oczywiście, ośrodki sportów zimowych z wyciągami narciarskimi i trasami zjazdowymi. A także rzeki, gdzie można spływać pontonami. To wiem z informatora. Piękna kraina. I jeszcze nie zdeptana przez turystów. Ach, mieć by tak troszkę więcej czasu (i pieniędzy). Świat jest taki ciekawy.

No to korzystając z tego czasu, który mieliśmy pojechaliśmy do nieodległej (od Lloret) Girony.  To także niezwykłe miejsce. To miasto, obecnie 80 tysięczne, ma ponad tysiącletnią historię. Zawsze leżało na styku, najpierw dwóch kultur (chrześcijańskiej i maurytańskiej), a potem  dwóch  księstw, dwóch państw. Girona słynie ze swojej Dzielnicy Żydowskiej, jednej z najlepiej zachowanych  na świecie. Dzielnica ta powstała tysiąc lat temu, a Żydzi opuścili ją w końcu XV wieku, kiedy to wygnano wszystkich Żydów z ultrakatolickiej Hiszpanii.

DSCN2194.JPG

 

DSCN2189.JPG

 

Oprócz Dzielnicy Żydowskiej (El Call) podziwiać można mury obronne z okresu rzymskiego, rozbudowywane oż do XVw., pięknie zachowane, okalające Stare Miasto.

DSCN2195.JPG

 

W mieście jest sporo zabytków gotyckich .

DSCN2196.JPG

 To Katedra, ta część ma tysiąc lat!

Nad niewielką rzeką Onyar uwagę turystów przyciągają malownicze domy , jak w Wenecji (jednak znacznie młodsze z XIX i XXw).   

DSCN2206.JPG

Po południu zaświeciło słońce i miasto wypiękniało. W tle dwie wieże: bliższa, to wieża Katedry, ta dalsza, to bazylika Sant Feliu, najstarszy kościół w mieście. Zdjęcie jest zrobione z mostu Eifla, tego od paryskiej Wieży. Wygląda, jak most kolejowy z czerwonej kratownicy i jest pieszą kładką przez rzekę. Nic specjalnego. Dopiero po fakcie dowiedziałam się, że to zabytek techniki. Dlatego brak zdjęcia mostu.

Na koniec jeszcze urocze kafelki z lokalu, w którym jedliśmy hiszpańskie zapiekanki.:)

DSCN2202.JPG  


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Piękna Costa Brava

czwartek, 13 października 2016 14:47

Patrząc za okno na tę dżdżystą zimną szarość aż sama nie mogę uwierzyć, że jeszcze w sobotę (czyli 4 dni temu) pływałam w Morzu Śródziemny. Ale tak było, pływałam. Co prawda zanurzałam się kilka minut przyzwyczajając rozgrzaną skórę do dość chłodnej wody (na moje ok +23 st), ale jak już się zanurzyłam, to żal mi było z wody wychodzić, tak przyjemnie się pływało.

 

DSCN2233.JPG

To na tej plaży plażowałam w sobotę.

 

Mieszkaliśmy w Lloret de Mar, na katalońskim Dzikim Wybrzeżu czyli Costa Brava. Miasteczko zabytkowe z kilkusetletnią historią, obecnie oczywiście  kurort rozrzucony wzdłuż wybrzeża  i wszerz na okoliczne wzgórza na  kilkanaście kilometrów. My mieszkaliśmy blisko głównej plaży, dawniej przystani łodzi rybackich i blisko zabytkowego centrum.

DSCN2147.JPG

Ten zameczek jest znakiem rozpoznawczym Lloret de Mar, chociaż to żaden zabytek, to prywatny obiekt (bo trudno to nazwać willą) w kształcie zamku (ale udatnie imituje gotyk).

DSCN2154.JPG

A to widok na plażę i miasto  spod zameczku czyli z pewnej wysokości. 

 

DSCN2146.JPG A to Ratusz w Lloret, po lewej widać morze. 

Mieliśmy też niedaleko do kilku mniejszych plaż, położonych w uroczych zatoczkach między stromymi klifami. Na skałach wytyczono ścieżki spacerowe i można było robić długie spacery "wspinaczkowe" raz w górę, raz w dół.DSCN2159.JPG

 

 

DSCN2225.JPG

 

 

DSCN2158.JPG

 

W bliskiej okolicy Lloret były też piękne parki - ogrody. Zwiedziliśmy dwa z nich : Pinia Rosa (w Blanes) i Ogród Św. Klotyldy.

Pierwszy z nich, to ogród kaktusów, wielka kolekcja dziesiątków gatunków i odmian różnych roślin sucholubnych - kserofitów. Zapewne w porze kwitnienia jest tam rajski ogród. Przecież kaktusy mają piękne kwiaty. Teraz o pięknych kwiatach   przypominała jedna roślina. Natomiast na opuncjach było mnóstwo owoców (i nikt ich nie zbierał).

DSCN2211.JPG

 

 

DSCN2213.JPG 

Ciekawy ogród, ale nie przepadam za kaktusami (do tego wstęp był drogi, bo nie uznano nas za Seniorów, czy jak tu piszą Jubilates, a my bardzo uczciwi przyznaliśmy się, że nie mamy jeszcze 65 lat).

 

Ogród Św. Klotyldy w Lloret, to zupełnie inny styl. W 1919 roku młody 28 letni właściciel postanowił założyć ogród w stylu ogrodów renesansowych. Pomogli mu w realizacji zamierzenia równie młodzi architekt i projektant ogrodów i rzeźbiarka(nazwisk nie pamiętam, ale zapamiętałam, że wszyscy troje dożyli - panowie 83 lat, a pani - 84 lat).

DSCN2232.JPG 

 

DSCN2228.JPG

 

 

DSCN2239.JPG

 

Bardzo przyjemne miejsce. 

Robiliśmy też dalsze wycieczki: do Barcelony - pociągiem wzdłuż morza, do Andory autokarem wycieczkowym i do Girony autobusem rejsowym. W Barcelonie byłam 2 lata temu z synem i opisałam ją wtedy na blogu (4 

 

DSCN2136.JPG

 

Czyściutka po remoncie, jak nowa. 

 

DSCN2140.JPG

 

Z bliska widać fantazyjne secesyjne kute balustrady balkonów.

I jeszcze symbol Barcelony - La Rambla, szeroka aleja w samym centrum, momentami z towarem, jak na Krupówkach, ale też z kawiarenkami i kioskami kwiatowymi. samochody jeżdżą po prawej i lewej stronie tego szerokiego deptaka.DSCN2111.JPG

 

Za tymi okazałymi budynkami po lewej stronie zaczyna się Dzielnica Gotycka czyli Barri Gotic. A po prawej, nieco dalej znajduje się fantastyczna, zabytkowa hala targowa :Targ Św. Józefa - La Boqueria, czyli Brzuch Barcelony.

DSCN2123.JPG

 

A wewnątrz raj dla łakomczucha, ale także radość dla oczu:

DSCN2124.JPG

 

DSCN2125.JPG

 

Nazw niektórych owoców nie znałam. Jedliście kiedyś flaszowca? Całkiem smaczny (nazwę sprawdziłam po powrocie do domu). 

 

DSCN2125.JPG

 

DSCN2126.JPG

 

Tu różne owoce morza.  Homary żywe, jeszcze się ruszały.

 

DSCN2128.JPG

 

Pięknie wyeksponowane wędliny. Myślałby kto, że są tu tysiące smaków. To pozór. Wszystkie te ekstra wędliny smakują jednakowo, a właściwie nie specjalnie smakują. Szynki surowe solone są przede wszystkim słone, bez żadnego aromatu. Kiełbasy typu salami, czy słynne chorizo - nadal słone i tłuste, trochę jak litewski kindziuk (ale ten ma aromat). To się nawet nie umywa do naszych wędlin, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaką smaczną mamy kuchnię. Jedyna wędlina, która mi tam smakowała, to był salceson, taki ,jak u nas, choć bez majeranku. podobnie rzecz się ma z owocami morza. Na przykład takie mule - małże w czarnych skorupach, gotowane. Skorupa wielkości podwójnego orzecha włoskiego, a wewnątrz mięsa(?) takiej gumowatej substancji jadącej rybą - jak jądro orzecha laskowego. Roboty z otwieraniem tych muszli kupa, a do jedzenia ledwie odrobinka. Podobnie z krewetkami. Wzięłam sałatkę z krewetkami, a tu duże krewetki , całe, w chitynowych pancerzach, mięsa w środku co kot napłakał, a roboty z dotarciem do tej odrobiny tyle, że odechciewa się jeść. Takie to egzotyczne smaki Hiszpanii, a właściwie Katalonii.

O potrawach serwowanych nam na kolację może jeszcze napiszę. Była to ciekawa podróż kulinarna.

W kolejnym wpisie napiszę o ciekawym Księstwie Andory i o Gironie, jednym z najstarszych miast Europy.


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Jeszcze trochę Podkarpacia i ciut Bieszczad

piątek, 23 września 2016 14:03

Z reporterskiego obowiązku wspomnę jeszcze o trzech miejscach, które widziałam i które polecam. Z Łańcuta skoczyliśmy do Krasiczyna. Okolica jest bogata w zamki, ale właśnie Krasiczyn chciał mi pokazać mój A. Był tam w czasie, gdy wewnątrz trwały intensywne prace naprawcze. Teraz usłyszeliśmy nie tylko o tragicznej wojennej i powojennej historii zamku, o dewastacji przez Niemców, a szczególnie przez sowietów i potem o ciągłych zmianach "gospodarza" i braku pomysłu i funduszy na renowację, ale także o wstrzymaniu prac. Cóż, odnaleźli się dalecy krewni ostatniego właściciela, obudzili się, ciut wcześnie, bo przecież zamek jest jeszcze nie do końca odrestaurowany. A tak wygodnie jest wziąć sobie zabytek pięknie odnowiony za państwowe, czyli za nasze obywatelskie pieniądze z podatków. To dopiero jest "sprawiedliwość" dziejowa. Szczególnie, że ci spadkobiercy mają w nosie dziedzictwo i Polskę, pewnie nawet nie znają polskiego. No i stoi sobie piękny zamek w Krasiczynie, pokoje ma otynkowane i puste. Ale i tak zachwyca formą. Piękny czworobok w środku dziedziniec, każdy narożnik zwieńczony basztą, a każda baszta ma inny kształt. Dachy zwieńczone attyką, piękna renesansowa forma. Bardzo mi się podobało.

DSCN2073.JPG 

W historycznych czasach była to główna brama wjazdowa do zamku, most który widać był mostem na Sanie, który w tamtych czasach płynął pod zamkiem. Teraz San płynie kilkaset metrów dalej, a  główną bramą idzie się do pięknego parku, który otacza Zamek. Widać tu Basztę Papieską, z lewej i Basztę Boską, zwieńczoną kopułą. W tej baszcie jest jedyne odtworzone z pietyzmem pomieszczenie - zamkowa kaplica.

DSCN2068.JPG 

W kaplicy odbywają się nabożeństwa, można tu także wziąć ślub.

 

 

DSCN2074.JPG

 

To Baszta Szlachecka, moja ulubiona, za nią widać czwartą basztę - Królewską. To widok z parku, słońce już zachodziło.

DSCN2069.JPG

 

Jeszcze raz Baszta Szlachecka, widok od strony dziedzińca. Na ścianie piękne renesansowe graffiti.

 

DSCN2062.JPG

Dziedziniec zamkowy. Pod widocznymi w cieniu parasolami - kawiarnia. Bardzo smaczne ciasta i kawa :)

DSCN2077.JPG

I ostatni rzut oka na Zamek, przed powrotem do Rzeszowa.

Na drugi dzień pojechaliśmy do Polańczyka. To miejscowość wypoczynkowa i uzdrowisko nad brzegiem Zalewu Solińskiego, w Bieszczadach. Niby w środku Bieszczad, ale góry widać tylko na horyzoncie. Trafiliśmy na ostatni ciepły dzień wrześniowego lata. popłynęliśmy żaglówką po Solinie, widziałam dość blisko ogromną zaporę w Solinie.DSCN2083.JPG

Już po południu pogoda się zaczęła psuć i na drugi dzień było dżdżyście. Wędkarza byle mżawka nie odstrasza, a w końcu przyjechaliśmy tu dla mojego wędkarza. On wędkował, a ja czytałam kryminał. Ale ile można czytać? Poszłam na spacer do części sanatoryjnej - do "centrum". Ale Polańczyk to mała miejscowość, centrum też mikre. Do tego warunki spacerowe dla mnie niekorzystne: wszędzie z górki (to pół biedy) i pod górkę (to gorzej). Kawiarni, jak na lekarstwo, a sklepy (nieliczne) mnie nie interesują. Nudnawo i pogoda nieciekawa. Nie wyobrażam sobie tam 21 dni sanatoryjnych np. w listopadzie. Brr. Ale latem, czemu nie - piękny akwen, wypożyczalnie sprzętu wodnego, jakieś plaże, propozycje wycieczek po okolicy, a nawet do Lwowa i na Węgry (ale tylko do końca sierpnia, potem miejscowość pewnie zapada w sen zimowy). Dwa dni wystarczyły nam i na łowienie ryb (z miernym skutkiem) i na relaks (?).

DSCN2086.JPG

Głowna ulica Zdroju.

DSCN2085.JPG

Widok z "noclegu" - w dali bieli się Zalew, ale ogólnie szarość i mokro, czas do domu.

Zaczęliśmy powrót do domu. Po drodze koniecznie chciałam zobaczyć Krosno, o którym bardzo zachęcająco pisała blogowa znajoma. To kolejne byłe miasto wojewódzkie z tych 49, którego dotąd nie widziałam. 

I nie zawiodłam się. Przyjemne miasteczko (a miasto liczy prawie 47.tys.mieszkańców, tylko stare centrum takie "małomiasteczkowe"). Duży, wręcz bardzo duży Rynek, z Ratuszem nie na środku, tylko w ciągu zabudowy,

 DSCN2087.JPG

Prawa strona Rynku

DSCN2088.JPG

Lewa strona, a Ratusz, to ten skrajny duży jasny budynek, z herbem nad wejściem.

piękne kościoły (nie tylko gotyckie), wieża zegarowa, która jest teraz wieżą widokową (niestety spóźniliśmy się na ostatnie wejście, a wejść można tylko o określonych godzinach z przewodnikiem, szkoda).

DSCN2090.JPG

No i sława i chwała Krosna - Centrum Dziedzictwa Szkła. Zapewne. Tylko, znów byliśmy tam za późno. Nie mogliśmy sobie pozwolić na czekanie, a potem na dwugodzinne zwiedzanie centrum. Ograniczyłam się więc do sklepu z wyrobami szklanymi przy Centrum (była niedziela, cieszyłam się, że sklep jest czynny). Mnie w zupełności usatysfakcjonował sklep. Popodziwiałam unikaty (każdy formowany ręcznie szklany przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju). Obkupiłam się, kupując większość na prezenty dla rodzinki, ale i o sobie nie zapominając. Na co mi kolejny wazon - nie wiem. Ale nie mogłam się oprzeć, przypominał mi dzbanek i wazon kupione dawno temu w Desie. Przyciągał mnie :)  I teraz cieszy oczy z jesiennym bukietem :)

DSCN2094.JPG

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Trochę Podkarpacia :) cz.1 i 2

wtorek, 20 września 2016 0:12

Nie wiem, co z Polakami jest nie tak, ale nie rozumiem, dlaczego narzekają na otaczającą ich rzeczywistość. Jeżdżę po Polsce i wszędzie widzę zadbane, ładne miejscowości, nowe albo odnowione domy i domki w ogródkach, ogrodach, i miasta i miasteczka prześcigające się w przyciągnięciu uwagi turystów (i zapewne inwestorów). I "państwo w ruinie", to po prostu wymysły chorych umysłów, dla których ideowo białe zawsze będzie czarne. Koniec polityki. Ale kolejny raz przekonuję się, że Polska nigdy jeszcze nie była taka ładna i tak "dostępna". Nawet małe wiejskie kręte drogi (którymi wodziła nas nawigacja, wybierając opcję "najkrótsza trasa") były gładkie, równe i najczęściej zupełnie puste. A Eski i bezpłatne odcinki autostrad (których jest całkiem sporo ) to po prostu bajka :) Nocleg można znaleźć wszędzie, od hoteli 4* po taniutkie kwatery prywatne, według możliwości finansowych, do wyboru.

Kiedyś byłam już w Bieszczadach, jako studentka. Poleciałam tam samolotem last minute (czyli tanio) z Poznania do Rzeszowa, a w góry - autobusem. Z powrotem tłukłam się pociągiem przez kilkanaście godzin, nie zwiedzając niczego. Ostatnio blogowe znajome były w Iwoniczu-Zdroju i opisywały cuda Podkarpacia. Pozazdrościłam im. Bardzo chciałam zobaczyć niektóre z tamtych miejsc.

Zaczęliśmy od Bochni, tam był pierwszy nocleg (po drodze był jeszcze Kraków i spotkanie ze znajomymi). Żałuję, że nie miałam więcej czasu na to ładne miasto. Jest tu zabytkowa kopalnia soli, niewiele młodsza od wielickiej, na pewno o wiele mniej znana. Planowałam ją zwiedzić, ale 3-godzinny podziemny spacer przegrał ze zwiedzaniem Tarnowa (a czasu na obie atrakcje nie było).

DSCN2027.JPG

Kopalnia - muzeum w Bochni.

 

Od dawna planowałam zobaczyć Tarnów (110 tys,mieszkańców). To jedno z 49 dawnych miast wojewódzkich. Miałam ambicję zobaczyć je wszystkie. I właściwie zamiar zrealizowałam, nie widziałam jedynie Tarnobrzegu i Skierniewic  ale jakoś mnie nie ciągnie ;) Uwielbiam stare miasta i stare rynki, najlepiej z zabytkowymi ratuszami. To właśnie jest w Tarnowie na najwyższym poziomie. Miasto lokowano w 1330 roku i wkrótce powstał też Ratusz.DSCN2032.JPG 

Na niewielkim Rynku - piękny renesansowy Ratusz, symbol miasta.

 

DSCN2028.JPG

 

Na Rynku urokliwe zabytkowe kamieniczki z podcieniami i kawiarniane i restauracyjne ogródki.

Z Tarnowa pojechaliśmy  do Rzeszowa (187 tys. mieszkańców)DSCN2036.JPG

Ratusz - nadal siedziba władz miasta.

. Byłam ciekawa miasta, o którym słyszałam, że niezwykle wypiękniało i jest ciekawe turystycznie. I rzeczywiście. Nie mając zbyt atrakcyjnych zabytków, po sezonie (mimo letniej aury) w Rzeszowie  w czwartek , na Rynku były tłumy - turystów? mieszkańców? Pięknie odnowione, odmalowane, dobudowane kamienice, "zrobiony" XIX-wieczny Ratusz i rzędy ogródków "piwnych", których mógłby Rzeszowowi pozazdrościć nawet poznański Stary Rynek. Byłam bardzo mile zaskoczona i zauroczona. Nieopodal Rynku kolejna pięknie zrobiona ulica 3 Maja -deptak, a na niej Tadek Nalepa z brązu  i piękny kościół Św. Krzyża, renesansowy, z barokowym wystrojem. Dla turystów otwarto unikatową Podziemną Trasę Turystyczną z zabytkowymi piwnicami win, ale byliśmy zbyt późno, żeby się nią przejść. 

DSCN2038.JPG

 

Rynek - dość nietypowy, w formie wydłużonego trapezu.

 

DSCN2042.JPG

 

Na słupie ogłoszeniowym, z bardzo charakterystycznym daszkiem, w kształcie zwieńczenia wież łańcuckiego Zamku, pomnik Tadeusza Nalepy z ulicy 3 Maja.

16 km na wschód od Rzeszowa leży Łańcut, niewielkie miasto z przepięknym Zamkiem - pałacem. Teraz ten zamek wygląda, jak pałac i żadne dziecko nie nazwałoby tej budowli zamkiem. Ale swego czasu budowla miała bastion w kształcie pięciokąta i siedmiometrową fosę i obronne wały ziemne. Nikomu nie udało się zamku zdobyć, choć okoliczni wielmoże  (z Leżajska) często toczyli ze sobą wojenki. Zamek zbudowali w XVIII wieku książęta Lubomirscy. Potem Zamek przeszedł w ręce Potockich i do II Wojny był niezbywalną Ordynacją. Zamek jest bardzo duży i piękny. Jego niezwykłość polega na tym, że trwałe wyposażenie wnętrz, czyli obicia ścian, tkaniny, boazerie, podłogi, okna, piece i kominki są autentyczne i liczą sobie kilka stuleci! Dotykamy historii. Także większość mebli, obrazy, zegary, przepiękne żyrandole są autentyczne. Dotykały ich ręce dawnych właścicieli i ich służby. W Polsce to rzadkość. Tyle wichrów historii tu wiało, że autentyków u nas, jak na lekarstwo. Porównywałam Łańcut z naszym Rogalinem, także siedzibą magnacką, oddaną zwiedzającym po 30 letniej renowacji. W Rogalinie jest oczywiście skromniej, bo i Pałac znacznie mniejszy, a wystrój równie piękny i bardzo podobny, jak w Łańcucie. Ale w Rogalinie, to w większości dzieło rąk współczesnych rzemieślników - artystów, piękne, ale jednak rekonstrukcje, współczesne. Tylu autentyków, co w Łańcucie nie ma chyba nigdzie w Polsce. Chodziłam po zabytkowych pięknie intarsjowanych parkietach "na paluszkach", bo jako ta rekonwalescentka po złamaniu miałam prawo nie zakładać sławnych kapci. Nadal jestem oszołomiona wnętrzami łańcuckiego Zamku. Wewnątrz nie wolno było robić zdjęć. Na stronie Muzeum Zamku w Łańcucie można zobaczyć te cuda. 

DSCN2050.JPG

A to frontowa fasada Zamku.

Zwiedzanie obejmuje także zabytkową oranżerię, w której oprócz roślin znanych nam z domowych parapetów (tylko w skali makro), rosły i owocowały także cytryny, banany i 25 letni fikus pnący i mieszkały w terrariach żółwie, w akwariach rybki, a w klatkach papużki, zeberki, świnki morskie i króliki. 

DSCN2053.JPG

 

Na suficie - jedna roślina fikus pnący.

Przy łańcuckim Zamku były też książęce stajnie i Powozownia. Obecnie można zwiedzać stajnie i Powozownię, z największą w Polsce kolekcją powozów. Oczywiście zwiedziliśmy. Kilkugodzinny spacer zmęczył mnie. A przecież Zamek otacza piękny  park w stylu angielskim. A. zafundował mi przejażdżkę powozem po parku. Poczułam się jak "hrabinia" ;)DSCN2056.JPG 

Koń akurat machnął ogonem i niewiele mnie widać ;)

Powóz podwiózł nas do Storczykarni, gdzie w pawilonie pokazowym można podziwiać kilkadziesiąt znanych i całkiem niezwykłych odmian storczyków.DSCN2058.JPG

 

DSCN2059.JPG  

Wewnątrz czworoboku szklarni, pod gołym niebem, pod parasolami była kawiarnia, bardzo przyjemna - dobra kawa i smaczne ciasto, pogoda była piękna, miło się odpoczywało po zwiedzaniu.

c.d.n


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Szczecin jesienno-letni :)

piątek, 09 września 2016 16:56

W Szczecinie byłam już niepoliczalną ilość razy, ale jeszcze ani razu nie przedstawiłam miasta tutaj na blogu. Nie było zdjęć, nie było okazji. 

Trochę statystyki (żeby mieć porównanie): Szczecin - miasto na prawach powiatu, stolica województwa Zachodniopomorskiego, siódme, co do wielkości miasto w Polsce (400 tys. mieszkańców) i trzecie pod względem powierzchni (w skład powierzchni miasta wchodzi duże jezioro Dąbie i sporo lasów). Szczecin może się też poszczycić historią - powstał  w VII/VIII w., a prawa miejskie otrzymał w XIII w. A mimo to jest to miasto młode, jako miasto współczesne liczy sobie nieco ponad 150 lat. Wtedy, po likwidacji twierdzy zaplanowano obecne miasto, z niezliczonymi placami - rondami. od których gwieździście odchodzą ulice - 4, 5, a   czasem i 7 ulic. 

W Szczecinie, niemieckim przecież, co 1945 roku, zrujnowanym  przez alianckie bomby, zachowało się niewiele zabytków z dawnych czasów. Sama pamiętam  jeszcze, że podczas pierwszego mojego pobytu w 68 roku w samym  centrum miasta straszyły ruiny Katedry (dla poznanianki to był szok, u nas już nie było śladu ruin).

Podczas tego pobytu Katedrę mogłam podziwiać z daleka, ze swoim pięknym, gotyckim hełmem jest ponoć drugim (po licheńskiej bazylice) najwyższym budynkiem sakralnym w Polsce.

 Z bliska mogłam podziwiać gotycki niewielki kościół św.Piotra i Pawła (XV w.)z drewnianym sklepieniem i oryginalną gotycką polichromią na środku sklepienia.

 DSCN2023.JPG

 Kościół Św.Piotra i Pawła na pierwszym planie, na dalszym - Zamek Książąt Pomorskich.

Niedaleko, na Placu Hołdu Pruskiego stoi piękny zabytek barokowy - Brama Królewska, zachowany fragment fortyfikacji miejskich. Gdy w XIX wieku rozbierano mury twierdzy mieszkańcy zaprotestowali przeciwko rozebraniu tak pięknej bramy. I szczęśliwie stoi i zdobi do dziś. W Bramie - sympatyczna kawiarnia i Jazz Club.

DSCN2022.JPG

 

Za tą bramą, obok czerwonego budynku szczecińskiej Policji bieleje dach.

To najnowsza duma i chluba Szczecina - gmach Filharmonii Szczecińskiej, perełka architektury współczesnej, dzieło sztuki, uznany za najpiękniejszy  budynek Europy.

 

 

DSCN2019.JPG

 

Od tej bieli i tych pasków aż oczy bolą, ale drugiego podobnego budynku nie ma nigdzie na świecie. I warto to docenić.

DSCN2021.JPG

 

To, co wydaje się zakrzywieniem terenu, to w rzeczywistości dach, spełniający jednocześnie rolę placu "przestrzeni publicznej". A widoczne poręcze, to osłony wjazdu - wejścia do budynku - Centrum Dialogu "Przełomy" - oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie, prezentującego historię polskiego Szczecina, od 1945r. Cóż, kojarzy mi się to "cudo" z bunkrem albo podziemnym parkingiem. Ale przecież o gustach się nie dyskutuje.

Szczecin to ciekawe i ładne miasto, a nabiera dodatkowego uroku, gdy (bo) mogę się w nim spotkać z życzliwymi, sympatycznymi, dobrymi znajomymi :).


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

wtorek, 25 października 2016

Licznik odwiedzin:  2 142 566  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Archiwum

O mnie

Jestem żoną, matką, babcią i córką Jestem młodą (duchem) emerytytką i od niedawna mieszkam na wsi. Nadal mam swoje tajemnice i potrzebę odrobiny szaleństwa. Kocham poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. Stąd moja obecność tutaj.

O moim bloogu

Z życia miejsko-wiejskiej emerytki

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 2142566

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl